• slajd1.png
  • Slajd4.png
  • Slajd3.png
  • Slajd2.png

Jak zostać naukowcem? Albo chociaż doktorem… część 1

Nadeszły piękne czasy, gdy nauka staje się popularna, a przede wszystkim dostępna dla szerokiej gamy odbiorców. Jednak z „polubienia” profilu I f* love science na portalu społecznościowym, nie staniemy się szalonym naukowcem lub „tylko” naukowcem, będziemy tylko jedną z niespełna 19 400 000 (na dzień 18.12.14) osób śledzących intrygujące, inspirujące czasem innowacyjne newsy ze świata nauki.

 

Czytaj więcej...

ISBN czyli co?

W swojej pracy jako Wydawca bardzo często spotykam się z sytuacją, w której Redakcje/Autorzy dopytują o numer ISBN – a dokładnie z pytaniem czy publikacja go otrzyma i jak jest procedura jego nadania. Warto zatem przybliżyć ogólne informacje z tego zakresu, aby informacje na jego temat przestały być wiedzą tajemną, a bynajmniej taką zarezerwowaną wyłącznie dla Wydawcy.

 

Czytaj więcej...

Jak przygotować tekst do składu? Część 3.

W poprzednich częściach omówiłam już co oznacza ujednolicenie tekstu: wymieniłam najważniejsze elementy i wskazałam różne rozwiązania. Teraz przyszedł moment na kolejny etap: „wyczyszczenie” tekstu.

Niektóre narzędzia, takie jak twarda spacja czy twardy enter są bardzo przydatne przy opracowywaniu dokumentów, które powinny wyglądać estetyczne i zachowywać zgodność z podstawowymi zasadami edytorskimi. To jednak nie zawsze pomaga edytorowi, który zazwyczaj zmienia format, krój i rozmiar pisma czy szerokość marginesów oraz wcięć. Dlatego opisana poniżej część pracy jest niezwykle istotna, żeby później sprawnie przygotować publikację do druku.

Czytaj więcej...

Jak przygotować tekst do składu? Część 2.

Czas na ciąg dalszy pracy nad tekstem. Opisywałam już jak należy ujednolicić przypisy (analogiczne części składowe w tej samej kolejności, skróty polskie lub łacińskie, wyróżnienia tytułu), skróty oraz dywizy i pauzy. Kolejnym bardziej rozbudowanym aspektem ujednolicania tekstu są cudzysłowy.

 

I. Ujednolicenie tekstu - c.d.

4. Cytaty i cudzysłowy

Zacznijmy od tego, że cytaty w tekście wyróżnia się na dwa sposoby:

Czytaj więcej...

Jak przygotować tekst do składu? Część 1.

 

Dla każdego, kto nie miał okazji obserwować lub brać udziału w procesie składania publikacji jest to trudne pytanie. Bardzo często, chcąc pomóc i przysłać tekst „ładny”, wstępnie opracowany, autorzy nieświadomie dodają pracy i sobie, i edytorowi. Równocześnie jest to zagadnienie na tyle rozbudowane (paradoksalnie: składające się z samych detali), że trudno za każdym razem odsyłać tekst do poprawy z listą błędów, których część i tak pozostanie niedopowiedziana bądź niezrozumiana. Stąd też pomysł tego artykułu. Mam nadzieję, że pomoże on obu stronom, usprawni współpracę i przestrzeże przed zbędnymi zabiegami.

 

Czytaj więcej...

Używamy technologi ciasteczek aby ulepszyć działanie naszej strony i Twoje wrażenie o niej, kiedy z niej kożystasz. Ciasteczka umożliające podstawowe działanie stony, zostały już wysłane. Aby dowiedzieć się więcej o technologi ciasteczek, zobacz naszę Politykę Prywatności.

Akceptuje ciasteczka z tej strony.