• Slajd4.png
  • Slajd3.png
  • Slajd2.png
  • slajd1.png

ISBN czyli co?

W swojej pracy jako Wydawca bardzo często spotykam się z sytuacją, w której Redakcje/Autorzy dopytują o numer ISBN – a dokładnie z pytaniem czy publikacja go otrzyma i jak jest procedura jego nadania. Warto zatem przybliżyć ogólne informacje z tego zakresu, aby informacje na jego temat przestały być wiedzą tajemną, a bynajmniej taką zarezerwowaną wyłącznie dla Wydawcy.

 

W swojej pracy jako Wydawca bardzo często spotykam się z sytuacją, w której Redakcje/Autorzy dopytują o numer ISBN – a dokładnie z pytanie czy publikacja go otrzyma i jak jest procedura jego nadania. Warto zatem przybliżyć ogólne informacje z zakresu numeru ISBN, aby informacje na jego temat przestały być wiedzą tajemną, a bynajmniej taką zarezerwowaną dla Wydawcy.

ISBN, czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki (ang. International Standard Book Number) zarządzany jest przez międzynarodową Agencję ISBN. W każdym kraju znajduje się specjalna komórka, która zajmuje się nadawaniem, kontrolą i zarządzaniem tym specjalnym numerem. W Polsce tą instytucją jest Krajowe Biuro ISBN, które ściśle współpracuje z Biblioteką Narodową w Warszawie. Do niej też każdy Wydawca, zanim opublikuje pierwszą książkę, musi złożyć podanie rejestrujące Wydawnictwo przy jednoczesnym zawnioskowaniu o pulę numerów ISBN.

Numery otrzymywane są zatem „z góry” np. po 10, 100, 1000, w zależności od potrzeb. Kiedy w Wydawnictwie pojawia się Autor/Redakcja  z propozycją wydania publikacji Wydawca rezerwuje pojedynczy numer i wprowadza go w odpowiednie miejsca w publikacji (tył okładki oraz w stopce redakcyjnej). Po wydaniu książki Wydawca zobowiązany jest poinformować Krajowe Biuro ISBN (w praktyce Bibliotekę Narodową) o wykorzystaniu danego numeru. Numer wprowadzany jest również do faktury VAT, która daje możliwość zastosowania preferencyjnej stawki VAT w wysokości 5% (jeszcze niedawno stawka wynosiła 0%... cóż...).

Po nadaniu numeru książka zyskuje automatycznie swój niepowtarzalny identyfikator, który pojawia się we wszystkich katalogach bibliotecznych np. w WorldCat. Niepowtarzalność numeru powoduje, że nie można go zastosować ponownie (w przeciwieństwie do numeru ISSN, ale o tym innym razem…)

Co istotne, ISBN to również swoiste linie papilarne Wydawcy. Jego poszczególne cyfry oznaczają odpowiednie elementy pozwalające zidentyfikować nie tylko książkę, lecz również tego kto ją wydaje.

Obecnie ISBN składa się z 13 cyfr (do 2007 roku były numery 10 cyfrowe). Przykładowy numer ISBN naszego Wydawnictwa to:

978-83-63910-27-3 – nadany publikacji „Nauka prowadzi w przyszłość”

Rozbijając numer na elementy na poszczególne elementy:

978 – to tzw. prefix, nadawana odgórnie przez Międzynarodową Agencję ISBN

83 – oznacza numer identyfikacyjny kraju

63910 – to numer przypisany dla AT Wydawnictwo

27 – to numer kolejnej wydanej publikacji w naszym Wydawnictwie

3 – to tzw. numer kontrolny.

O szczegółowych zasadach nadawania ISBN-u dla poszczególnych rodzajów wydawanych pozycji w następnym wpisie, już wkrótce!

 

Adrian Gorgosz

Używamy technologi ciasteczek aby ulepszyć działanie naszej strony i Twoje wrażenie o niej, kiedy z niej kożystasz. Ciasteczka umożliające podstawowe działanie stony, zostały już wysłane. Aby dowiedzieć się więcej o technologi ciasteczek, zobacz naszę Politykę Prywatności.

Akceptuje ciasteczka z tej strony.